Reklama

Zobacz odnowione Mauzoleum Hochbergów - zwiedzanie w każdy weekend

Aktualności
Data: poniedziałek, 8 stycznia 2018

W ramach akcji "Zobacz odnowione Mauzoleum Hochbergów" aż 2000 turystów poznało historię kaplicy grobowej, która znajduje się w parku (ok. 700 m od zamku) w bezpośrednim sąsiedztwie Parkingu Głównego.

Mauzoleum w każdy styczniowy weekend z przewodnikiem w wyjątkowych cenach:

- bilet normalny - 8 zł
- bilet ulgowy - 5 zł

Bilety do zakupienia w godz. 11:00 - 16:00 bezpośrednio przy wejściu do Mauzoleum.

Co można tu zobaczyć? W ostatnich latach w kaplicy przeprowadzone zostały prace renowacyjne - dziś w mauzoleum można podziwiać odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ po rozbudowie barokowej (z 4 stron świata).

Ważne informacje:

- zwiedzanie Mauzoleum będzie możliwe w każdy styczniowy weekend w godz. 11:00 - 16:00
- zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w języku polskim i trwa ok. 20 minut,
- wejścia z przewodnikiem są co pół godziny: od godz. 11:00 do godz.16:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem)
- w przypadku pytań prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta
- Mauzoleum Hochbergów znajduje się ok. 700 m od zamku, 9 min. pieszo, w bezpośrednim sąsiedztwie Parkingu Głównego (parking strzeżony)
- w parku znajdują się oznaczenia kierujące do mauzoleum

Historia Mauzoleum Hochbergów

Umiejscowione na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce, przy południowej bramie parku (niedaleko Parkingu Górnego, zobacz mapkę) dzisiejsze mauzoleum wybudowane zostało w roku 1734. Pierwotnie nazywane było Pawilonem Letnim i pełniło funkcję tzw. belwederu - miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza. Do dzisiaj zdobią je stiukowa dekoracja ścienna oraz malowidła sklepienne przedstawiające Zamek Książ z czterech stron świata.
W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę.
Jako pierwsza w Mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum Księżną oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Wg jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.
Obecnie w Mauzoleum znajdują się 4 puste sarkofagi – 3 duże, połączone ze sobą (w których leżał Jan Henryk XI, a po dwóch stronach jego żony) oraz jeden malutki, należący do córeczki Daisy.

Fot. użyczone

 

 

Dostępne terminy


  • poniedziałek, 8 stycznia 2018

Powered by iCagenda

Joomla templates by a4joomla