Reklama
frw 2020

#odkrywajlokalnie bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wydarzenia
Data: sobota, 22 sierpnia 2020

 

22.08.2020 sobota, godzina 11.00

22.08.2020 – Nowa Ruda

(starówka, wieża widokowa na Górze Św. Anny, kapliczki dżumowe)

Miejsce zbiórki: Fontanna św. Jana przy ratuszu, Rynek w Nowej Rudzie

Planowany czas wycieczki – do 3 godzin

Czy to prawda ze Nowa Ruda była miejscem pielgrzymek, czy tutejsze kapliczki dżumowe uchroniły miasto przed zarazą, czy Nowa Ruda mogłaby być uzdrowiskiem i co ma wspólnego Nowa Ruda z Japonią.

Na te i inne pytania otrzymacie Państwo odpowiedzi podczas otwartej wycieczki z lokalnym przewodnikiem po Nowej Rudzie organizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej. .

Nową Rudę warto zwiedzić zgodnie z zaplanowaną trasą, tzw. „Szlakiem spacerowym grodu nad rzeką Włodzicą”, na której znajdują się najciekawsze zabytki oraz osobliwe miejsca. Trasa została oznaczona w terenie żółto czerwonym kwadratem, czas jej przejścia to około godzina. Szczegółowe informacje, propozycje innych szlaków oraz ciekawe miejsca (jak np. zabytkowy ratusz i kościół św. Mikołaja) zostały opisane w aplikacji mobilnej Miasta Nowa Ruda, którą można bezpłatnie pobrać na telefon w sklepie PLAY lu App Store wpisując w aplikacjach hasło Nowa Ruda.

Nowa Ruda

Początki miejscowości sięgają XIII wieku, gdy istniała tu niewielka osada górnicza, a jej mieszkańcy zajmowali się eksploatacją ubogich złóż rudy żelaza. Dzięki dobremu położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Kłodzka w stronę Strzegomia, Nowa Ruda dość szybko się rozwijała i wkrótce otrzymała prawa osady targowej, a w połowie wieku XIV prawa miejskie. Nigdy nie posiadała murów obronnych, dzięki czemu stawała się łatwym łupem przeciągających tędy wojsk podczas licznych wojen nawiedzających region, począwszy od wojen husyckich w XV wieku po wojnę 30-letnią w wieku XVII. Nie sprzyjało to rozwojowi miasta, które już w XVI wieku czerpało swe bogactwo z wydobycia węgla. Właścicielami Nowej Rudy byli wówczas von Stillfriedowie, którzy oprócz górnictwa, starali się rozwijać również tkactwo.

Na początku XIX wieku właścicielem okolicznych dóbr stał się hrabia von Magnis, światły i nowoczesny reformator, mający spore zasługi w rozwoju rolnictwa i przemysłu. Od tego czasu datować można szybki rozwój Nowej Rudy i wzrost liczby mieszkańców. Powstało kilka nowych kopalń, zakładów przemysłowych i warsztatów tkackich, co nie uchroniło jednak przed niepokojami społecznymi, które niekiedy były tak silne, że interweniować musiało wojsko. W 1880 roku wybudowano linię kolejową łączącą Kłodzko z Wałbrzychem i przechodzącą przez Nową Rudę, co zintensyfikowało rozwój przemysłu w mieście. W 1941 roku w jednej z noworudzkich kopalni doszło do wybuchu metanu, w wyniku którego śmierć poniosło 187 górników. Była to największa w dziejach tragedia górnicza na Śląsku. Po II wojnie światowej dość szybko podjęto wydobycie węgla, a kopalnie eksploatowane były przez kilkadziesiąt lat. Ostatni wagonik z urobkiem z noworudzkich kopalń wyjechał w 2000 roku.

Nowa Ruda od wieków miała przemysłowy charakter, stąd mało w niej wybitnych zabytków. Do najstarszych należy położony na skarpie zamek przy ul. Piłsudskiego, wzmiankowany już w połowie XIV wieku. Późniejsze przebudowy zatraciły jego gotycki charakter, a dzisiejsza, barokowa budowla ma charakter pałacu i jest wynikiem gruntownej modernizacji, jaka miała miejsce na początku XVIII wieku, według projektu włoskiego architekta Andrei Carove. Pałac był siedzibą rodową Stillfriedów, obecnie jest remontowany przez prywatnego właściciela. Wewnątrz nie zachował się dawny wystrój, a kolejne remonty zniszczyły zachowane po wojnie jego elementy.

Przy ul. Kościelnej wznosi się potężna bryła neogotyckiego kościoła św. Mikołaja. Pierwsza budowla stanęła w tym miejscu w 1515 roku i służyła ewangelikom. Zniszczył ją pożar, który wybuchł w 1884 roku. Następnie zbudowano obecny kościół, wykorzystując częściowo mury starszego. Posiada mocno rozczłonkowaną bryłę, a użyta do budowy czerwona cegła, w połączeniu ze strzelistym zakończeniem wieży i kamiennymi dodatkami detali, nadaje mu unikalnego charakteru. Wnętrze wypełnia wyposażenie z okresu budowy świątyni, ale można tutaj także znaleźć kilka elementów ze starszego kościoła, m.in. rzeźbę przedstawiającą św. Krzysztofa z 1511 roku, czy też św. Jana Nepomucena, datowanego na XVI wiek.

W centralnej części miasta neorenesansowy ratusz z XIX wieku wybudowany wg projektu nadwornego architekta Magnisów z Bożkowa – E.Bergera. Obiekt z czerwonego piaskowca zwieńczony jest strzelistą sygnaturką z zegarem. W narożniku barokowa figura św. Floriana z 1756 roku. W pobliżu fontanna z 1909 roku przedstawiająca Chrzest Chrystusa.

Wieża na Górze Wszystkich Świętych

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.) otwarta w 1913 roku. Do jej budowy wykorzystano lokalny budulec – czerwony piaskowiec, wydobywany dawniej w pobliskich kamieniołomach. Wieża ma wysokość 15 metrów i swoim kształtem przypomina latarnię morską. Nad wejściem znajduje się płaskorzeźba feldmarszałka Helmuta von Moltkego, który był patronem wieży. Z platformy widokowej oglądać można panoramę Gór Sowich oraz Wzgórz Włodzickich. Dawniej przy wieży funkcjonowało małe schronisko turystyczne. Poniżej, na zboczu góry Kościelec, stoi barokowy kościół pielgrzymkowy pw. Wszystkich Świętych (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej) ufundowany przez G.Langera ze Słupca, jako wotum za ocenie podczas epidemii dżumy. Przy świątyni XIX- wieczna Kalwaria wybudowana z inicjatywy pustelnika Hoffmana.

Wieża na Górze św. Anny

Doskonałym punktem widokowym w okolicy Nowej Rudy jest wieża widokowa na szczycie Góry Św. Anny (647 m n.p.m.). Wieża ma 23 metry wysokości, a jej budowę w 1911 roku zleciło Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV). Budynek wykonany jest z czerwonego piaskowca na rzucie kwadratu zwieńczonego szpiczastym dachem. W 2014 roku wieża została zmodernizowany i obecnie jest udostępniona dla zwiedzających. Z platformy widokowej rozległa panorama okolicy. Poniżej dawne schronisko turystyczne i kaplica św. Anny z dobudowaną do niej pustelnią. Miejsce to było przed II wojną światową popularne śród pielgrzymów.

 

 

Dostępne terminy


  • sobota, 22 sierpnia 2020

Powered by iCagenda

Joomla templates by a4joomla