Reklama

Wycieczki po Głuszycy z LOT AW

Wydarzenia
Data: sobota, 29 sierpnia 2020

Wycieczki po Głuszycy z LOT AW z nadzieją na jej publikację w Państwa tytułach. Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Aglomeracji Wałbrzyskiej #odkrywajlokalnie - Soboty z LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej

29.08.2020 – Głuszyca

(punkt widokowy „Cesarska skałka”, wieża widokowa Kościoła NMP, kamieniołom „Kamyki”)

Start: godz.11.00 – Centrum Przesiadkowe w Głuszycy u. Łukasiewicza

Planowany czas wycieczki – do 3 godzin

Dodatkowe informacje: tel. 746643871

Czy są laureaci Nagrody Nobla związani z Głuszycą, czy w Głuszycy nocował Fryderyk Wielki, czym jest i gdzie znajduje się tzw. „Głuszycki Mały Fiord”? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas wycieczki z przewodnikiem 29.08.2020 r.

 

Głuszyckie lodospady – dawny kamieniołom w Głuszycy Górnej (1 strona)

Duży, nieczynny kamieniołom „Kamyki” położony na stokach góry Ostoja na wysokości 585 m n.p.m. Dawniej pozyskiwano tutaj ciemna skałę wulkaniczną o składzie zbliżoną do bazaltów, którą nazywano tradycyjnie melafirem. W górnej części kamieniołomu można zaobserwować ciekawe zjawisko geologiczne, jakim są zaokrąglone formy skalne skały wulkanicznej, określane jako brekcje. Prace górnicze trwały tutaj do lat 70. XX wieku, po czym wyrobisko zalano wodą tworząc malowniczy staw, przypominający górskie jeziorko. Miejsce to jest popularne wśród wędkarzy. Zbocza kamieniołomu szczególnie upodobali sobie wspinacze, którzy zimą wspinają się po tworzących się tutaj, obszernych lodospadach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w głuszyckim kamieniołomie zrealizowano teledysk do utworu Superhero - młodej wokalistki Viki Gabor. Na pobliskiej Przełęczy pod Czarnochem znajduje się węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Jest to również dogodne miejsce do przekroczenia granicy (turystyczne przejście graniczne Głuszyca – Janovičky) i rozpoczęcie poznawania urokliwej Ziemi Broumovskiej.

Wieża widokowa w Głuszycy (0,5 strony)

Taras widokowy na wieży kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski udostępniony dla turystów w 2018 roku. Wejście na 21 metrową wieżę możliwe jest z wnętrza świątyni. Na tarasie może znajdować się jednorazowo maks. 10 osób. Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszej rezerwacji. Kościół MB Królowej Polski zbudowano w 1741 roku. W kolejnych latach świątynię przebudowano nadając jej cech klasycznych. W fasadzie zwraca uwagę okazały portyk z potężnymi kolumnami, dobudowany na pocz. XIX wieku. Był to kościół ewangelicki, obecnie jest w posiadaniu parafii katolickiej. Wewnątrz znajdują się ładne, dwukondygnacyjne zdobione empory oraz wyposażenie z XIX wieku.

 

 

Dostępne terminy


  • sobota, 29 sierpnia 2020

Powered by iCagenda

Joomla templates by a4joomla