Reklama

Jezioro Bystrzyckie - zapora wodna

21

Jezioro Lubachowskie (Jezioro Bystrzyckie) – jezioro zaporowe malowniczo położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim (powiat wałbrzyski, gmina Walim) o powierzchni 0,5 km² i pojemności około 8 mln m³, powstałe na początku XX wieku po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzycy Kamiennej zapory o wysokości 44 m. Zbiornik ma około 3,2 km długości, jego szerokość nie przekracza 480 m (średnio około 300 m).

35

Zapora, zbiornik i okolica stanowią dużą atrakcję turystyczną Gór Sowich. Najbliżej położone wsie: Zagórze Śląskie, Michałkowa, Lubachów. Brzegi zbiornika łączy stalowa kładka dla pieszych (będąca mostem wiszącym), znajdująca się w okolicy restauracji Wodniak (obecnie – maj 2010 – nieczynna z powodu złego stanu technicznego). Obecnie (maj 2012) zarówno w restauracji jak i na terenie ośrodka wypoczynkowego trwają prace remontowe prowadzone przez nowego właściciela. Niestety przejście stalową kładką nadal jest niemożliwe.

3

Nieopodal znajdują się podziemne wyrobiska kompleksu Riese – tajemniczych budowli powstałych w trakcie II wojny światowej, a na górującej nad jeziorem górze Choina znajdują się ruiny Zamku Grodno.

Źródło: wikipedia

Więcej o Zagórzu Śląskim, Zamku Grodno i Jeziorze przeczytasz tu.

Galeria

GaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleria

Joomla templates by a4joomla