Reklama

Zapraszamy do współpracy! Jeśli chcecie publikować na naszym portalu - napiszcie do nas.

Wałbrzych - skondensowana historia

Wojny, bunty, dżuma i bezwzględni arystokraci, rozkwit górnictwa i jego upadek, zmiany granic. To tylko niektóre z wątków tej fascynującej opowieści.

Czytaj więcej...

Zagórze Śląskie – życie w cieniu Grodna

Leżące u podnóża zamku Grodno, Zagórze Śląskie przez stulecia przechodziło z rąk do rak różnej maści arystokratów, aby po drodze stać się nawet własnością samego cesarza, czy hospodara mołdawskiego. Już w drugiej połowie XIX wieku ówcześni właściciele postawili na turystykę i funkcję ta miejscowość zachowała do dziś.

Czytaj więcej...

Sierpnicy powolne konanie

Sierpnica jest starą wsią, ale wiedza o jej początkach zaginęła w mrokach dziejów. Dość dobrze jest za to udokumentowana jej historia od XVI wieku. Mała miejscowość leżąca na terenie gminy Głuszyca doświadczyła m.in. spustoszeń wojennych, rozwoju górnictwa i tkactwa chałupniczego, a po ostatniej wojnie także masowego wyludniania.

Czytaj więcej...

Wałbrzych – Stary Zdrój (Aqua Antiqua)

Takie określenie, tego byłego uzdrowiska wymieniane jest już w XIV wiecznych dokumentach parafialnych. Później przemianowano tę nazwę na niemiecką: Altwasser. Pierwszy sezon uzdrowiskowy rozpoczęto w 1646 roku.

Czytaj więcej...

Wałbrzych – południowe dzielnice

O tajnych nabożeństwach ewangelickich w tutejszych lasach, przedwojennym torze saneczkowym na Gliniku, zwożonych do Gaju trupach żołnierzy radzieckich oraz smutnym końcu szpitala dziecięcego.

Czytaj więcej...

Unisław Śląski i Kowalowa – korytarz na Mieroszów

Ciekawe dzieje Unisławia Śląskiego i Kowalowej związane są głównie z przemysłem i obsługą ruchu turystycznego. Unisław Śląski znany przez wieki jako Waltersdorf to największa wieś w Górach Kamiennych. Jej początki nie są znane, ale jest pewne, że jakaś osada istniała tu już w XIV wieku.

Czytaj więcej...

Nowe Siodło - krótka historia

Niewiele wiadomo o początkach i wczesnych dziejach Nowego Siodła, poza tym, że zostało założone około 1350 roku w dobrach należących do zamku Radosno. Wieś od zawsze była związana z Mieroszowem, a w 1509 roku całość dóbr przejęli Hochbergowie z Książa. W 1575 Nowe Siodło weszło w obręb wolnego państwa stanowego z siedzibą w Mieroszowie. Oprócz osady obejmowało ono jeszcze osiem okolicznych wsi.

Czytaj więcej...

Rybnica co się nie poddaje

Rybnica Leśna w gminie Mieroszów jest jedną z tych małych miejscowości, które nie poddając się złowieszczym wiatrom historii odradza się raz po raz jak feniks z popiołów. Malowniczo położna osada była m.in. łupem szwedzkiego najeźdźcy, ośrodkiem tkactwa chałupniczego, a także atrakcją turystyczną dla piechurów i narciarzy.

Czytaj więcej...

Grzmiąca - wieś spokojna na uranie

Należy do starych wsi o dość bogatej historii. Ta mała miejscowość powiatu wałbrzyskiego, leżąca na terenie gminy Głuszyca przez wieki mogła się poszczycić nie tylko jednym z najstarszych drewnianych kościołów protestanckich w okolicy, ale także hrabiami wyzyskiwaczami, fabryką na europejską skalę i tajnymi badaniami radzieckich uczonych.

Czytaj więcej...

Lisia Sztolnia

Wszechobecna woda zalewająca chodniki w kopalniach była zmorą dla górników. Sposobem na nią miała być budowa sztolni. Najsłynniejsza w Wałbrzychu (i nie tylko) była Lisia Sztolnia u podnóża Lisiego Wzgórza (476m n.p.m.). Donosi o tym akt górniczy wydany przez Hochbergów pod koniec XVIII wieku.

Czytaj więcej...

Joomla templates by a4joomla