Zapraszamy do współpracy! Jeśli chcecie publikować na naszym portalu - napiszcie do nas.
Wałbrzych - skondensowana historia
- Szczegóły
- Odsłony: 30775

Wojny, bunty, dżuma i bezwzględni arystokraci, rozkwit górnictwa i jego upadek, zmiany granic. To tylko niektóre z wątków tej fascynującej opowieści.
Zagórze Śląskie – życie w cieniu Grodna
- Szczegóły
- Odsłony: 55495

Leżące u podnóża zamku Grodno, Zagórze Śląskie przez stulecia przechodziło z rąk do rak różnej maści arystokratów, aby po drodze stać się nawet własnością samego cesarza, czy hospodara mołdawskiego. Już w drugiej połowie XIX wieku ówcześni właściciele postawili na turystykę i funkcję ta miejscowość zachowała do dziś.
Sierpnicy powolne konanie
- Szczegóły
- Odsłony: 14280

Sierpnica jest starą wsią, ale wiedza o jej początkach zaginęła w mrokach dziejów. Dość dobrze jest za to udokumentowana jej historia od XVI wieku. Mała miejscowość leżąca na terenie gminy Głuszyca doświadczyła m.in. spustoszeń wojennych, rozwoju górnictwa i tkactwa chałupniczego, a po ostatniej wojnie także masowego wyludniania.
Wałbrzych – Stary Zdrój (Aqua Antiqua)
- Szczegóły
- Odsłony: 9709

Takie określenie, tego byłego uzdrowiska wymieniane jest już w XIV wiecznych dokumentach parafialnych. Później przemianowano tę nazwę na niemiecką: Altwasser. Pierwszy sezon uzdrowiskowy rozpoczęto w 1646 roku.
Wałbrzych – południowe dzielnice
- Szczegóły
- Odsłony: 14894

O tajnych nabożeństwach ewangelickich w tutejszych lasach, przedwojennym torze saneczkowym na Gliniku, zwożonych do Gaju trupach żołnierzy radzieckich oraz smutnym końcu szpitala dziecięcego.
Unisław Śląski i Kowalowa – korytarz na Mieroszów
- Szczegóły
- Odsłony: 12145

Ciekawe dzieje Unisławia Śląskiego i Kowalowej związane są głównie z przemysłem i obsługą ruchu turystycznego. Unisław Śląski znany przez wieki jako Waltersdorf to największa wieś w Górach Kamiennych. Jej początki nie są znane, ale jest pewne, że jakaś osada istniała tu już w XIV wieku.
Nowe Siodło - krótka historia
- Szczegóły
- Odsłony: 8142
Niewiele wiadomo o początkach i wczesnych dziejach Nowego Siodła, poza tym, że zostało założone około 1350 roku w dobrach należących do zamku Radosno. Wieś od zawsze była związana z Mieroszowem, a w 1509 roku całość dóbr przejęli Hochbergowie z Książa. W 1575 Nowe Siodło weszło w obręb wolnego państwa stanowego z siedzibą w Mieroszowie. Oprócz osady obejmowało ono jeszcze osiem okolicznych wsi.
Rybnica co się nie poddaje
- Szczegóły
- Odsłony: 10710

Rybnica Leśna w gminie Mieroszów jest jedną z tych małych miejscowości, które nie poddając się złowieszczym wiatrom historii odradza się raz po raz jak feniks z popiołów. Malowniczo położna osada była m.in. łupem szwedzkiego najeźdźcy, ośrodkiem tkactwa chałupniczego, a także atrakcją turystyczną dla piechurów i narciarzy.
Grzmiąca - wieś spokojna na uranie
- Szczegóły
- Odsłony: 11931
Należy do starych wsi o dość bogatej historii. Ta mała miejscowość powiatu wałbrzyskiego, leżąca na terenie gminy Głuszyca przez wieki mogła się poszczycić nie tylko jednym z najstarszych drewnianych kościołów protestanckich w okolicy, ale także hrabiami wyzyskiwaczami, fabryką na europejską skalę i tajnymi badaniami radzieckich uczonych.
Lisia Sztolnia
- Szczegóły
- Odsłony: 6653
Wszechobecna woda zalewająca chodniki w kopalniach była zmorą dla górników. Sposobem na nią miała być budowa sztolni. Najsłynniejsza w Wałbrzychu (i nie tylko) była Lisia Sztolnia u podnóża Lisiego Wzgórza (476m n.p.m.). Donosi o tym akt górniczy wydany przez Hochbergów pod koniec XVIII wieku.
Więcej artykułów…
- Dziećmorowice – sąsiad prawie wchłonięty
- Czarny bór przez wieki….
- Borówno z potu tkaczy powstałe
- Głuszyca, czyli jak płótno daje życie
- Boguszów-Gorce – małe miasto z najwyżej położonym rynkiem w Polsce
- O Łomnicy i Kolcach słów kilka…
- Walim – historia tragiczna
- Jedlinka i Kamieńsk – nie zawsze w cieniu Jedliny…
- Jedlina Zdrój – czyli miasto Charlotty
- Jugowice – o turystyce i wojennych torturach
- Lubomin – czyli sielsko pod Trójgarbem
- Mieroszów – jak feniks z popiołów
- Olszyniec – pod opieką św. Anny
- Wałbrzych – Poniatów - Pruska wieś sielsko-anielska
- Rzeczka – wałbrzyskie Zakopane
- Sokołowsko – hrabina ze szwagrem dała mu życie
- Stare Bogaczowice – kraina mineralnej "Anki"
- Szczawno Zdrój – bunty chłopskie i koronowane głowy
- Witków – Katolicka wieś do łupienia
Strona 1 z 3
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- 3
- nast.
- Zakończenie