Reklama

Zapraszamy do współpracy autorów książek i publikacji wydawniczych! Zamieszczać tu będziemy recenzje, oraz noty o ich autorach - prosimy o kontakt.

Recenzja książki pt. „Moofie i legenda złotego pociągu”

 

Recenzja książki pt. „Moofie i legenda złotego pociągu”

Książka pt. „Moofie i legenda złotego pociągu” stanowi kontynuację przygód muflona Moofiego – oficjalnej maskotki Wałbrzycha. Wcześniej czytelnicy mogli zapoznać się z takimi tytułami jak: „Moofie odkrywa Wałbrzych”, „Moofie aktywny sportowiec”, czy „Moofie zwiedza Dolny Śląsk”.

Publikacja została wydana przez Agencję Wydawniczą AD FONTES z inicjatywy Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, przy owocnej współpracy z kilkunastoma Partnerami. Są nimi: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Koleje Dolnośląskie, Zamek Książ w Wałbrzychu, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, ExploraPark, Złota Stacja, PTTK Harcówka Wałbrzych, Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera, Pałac Jedlinka, Włodarz Podziemia, Podziemne Miasto Osówka, Park Aktywności Czarodziejska Góra, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, Sztolnie Kowary w Kopalni „Liczyrzepa” oraz Minieuroland Park Miniatur w Kłodzku.

W naklejance Moofie i legenda Złotego Pociągu tytułowy bohater – zapalony podróżnik i poszukiwacz przygód – przybliża młodemu czytelnikowi atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Książeczka ma charakter detektywistyczno-szpiegowski. Moofie podążając wraz z czytelnikiem śladami legendy Złotego Pociągu, wędruje od strony do strony, od miejsca do miejsca. Na każdej stronie wśród szyfrów, zadań z naklejkami, łamigłówek i rebusów ukryta jest wskazówka, której odnalezienie pozwala odsłonić następny fragment tajemniczej zagadki tego pociągu widmo i przenieść się na kolejną stronę. Na swojej drodze dociekliwy muflon spotyka sprzymierzeńców. Są nimi kret Rudi – specjalista od podziemi oraz Oksana Sówka – mieszkanka Gór Sowich. Niestety ich plany rozwikłania zagadki Złotego Pociągu próbują zniweczyć strażnicy tajemnic. Nagrodą za odnalezienie każdej wskazówki jest naklejka ze sztabką złota, którą trzeba przykleić w wyznaczonym miejscu. Wszystkich naklejek jest niemal 120! Większość to nierozłączne elementy zadań, lecz jest także kilka takich do wykorzystania według własnego uznania, np. postacie bohaterów czy herby Wałbrzycha i Dolnego Śląska, które dziecko może przykleić na piórnik czy zeszyt.

Narracja w książeczce nie jest liniowa, nie poruszamy się tu strona po stronie. Kluczową rolę odgrywa tajemniczy plan, znajdujący się na drugiej stronie. To z niego dowiadujemy się, na którą stronę musimy przejść po kolejną wskazówkę. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Jego celem jest zapewne wciągnięcie dziecka głębiej w zabawę i zatrzymanie przy zadaniach na dłużej. Dokładny opis jak korzystać z książeczki, aby mieć z tego najlepszą frajdę, umieszczony został na wewnętrznej stronie okładki. Tu znajdziemy także pola do „odhaczenia” przez dziecko osobistej wizyty w obiektach turystycznych Partnerów publikacji.

Pięciuset pięćdziesięciu młodych szczęśliwców będzie miało możliwość zrobić to nawet za darmo, ponieważ do takiej części nakładu wydawca dołączył darmowe Złote Bilety VIP, honorowane przez Partnerów w ich obiektach. Dokładnie jest to 12 biletów do obiektów turystycznych, 2 bilety do parków zabaw i 2 kupony do lokali gastronomicznych. Jest to niesamowita okazja, ponieważ łączna ich wartość to około 260 zł! Wszystkie bilety są w jednakowym rozmiarze rozłożone na perforowanych arkuszach, a ich ważność upływa z końcem 2019 roku. Promocyjne egzemplarze z biletami trafiły do Partnerów, mediów, blogerów oraz niektórych księgarń. Będą nagrodami w organizowanych przez nich konkursach więc warto być czujnym i śledzić profil FB Agencji Wydawniczej AD FONTES, na którym będą pojawiać się informacje!

Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym bardzo efektownym elemencie. Na ostatniej stronie okładki znajduje się pokryta złotą folią siatka sztabki do wypchnięcia oraz samodzielnego złożenia i sklejenia przez dziecko trójwymiarowego obiektu. Myślimy, że to właśnie od tego testu manualnej sprawności dzieciaki będą zaczynać przygodę z tą wyjątkową książeczką.

Książka poprzez umocnienie w świadomości legendy „Złotego Pociągu” ma za zadanie rozpalić w małych turystach oraz ich rodzicach zainteresowanie turystycznymi atrakcjami regionu. Jej celem jest więc promocja nie tylko Wałbrzycha, ale i Dolnego Śląska, kształtowanie poczucia przynależności społecznej i terytorialnej, przekazanie w przystępny i atrakcyjny sposób informacji o regionie i zachęcenie do podróżowania po regionie. Naszym zdaniem na pewno w dużym stopniu się do tego przyczyni.

 

Jelenia Góra w cieniu Hitlera

Dawny Hirschberg im Riesengebirge, czyli dzisiejsza Jelenia Góra. Tak bogata historia, a tak niewiele publikacji historycznych. Książka szczególną uwagę skupia na latach 1933-1945, kiedy Adolf Hitler i jego zwolennicy byli u władzy w III Rzeszy. M. in informacje o:

- śladami fałszywych funtów pod Jelenią Górą.

- Ośrodek szkoleniowy w pałacu Paulinum.

- Tragedia Schaffgotschów z Cieplic.

- Niezwykłe depozyty w książęcej wieży w Siedlęcinie.

- Ostatnia misja Gunthera Grundmanna w Karpnikach i w Cieplicach.

- Więzienne ofiary akcji "Nacht und Nebel" w Jeleniej Górze.

- Kopalnie i pozyskiwanie rudy uranowej w Kowarach.

- Los więźniów i robotników przymusowych na terenie Hirschbergu.

- Tajna produkcja w zakładach Dorries-Fullner oraz w Askanii.

Ponadto aneksy o: budowie schronów przeciwlotniczych, dramatycznym meczu w obozie śmierci, rozterkach miejscowego członka Hitler-Jugend. I wreszcie kilka unikalnych tekstów o pierwszych miesiącach w Jeleniej Górze, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Jelenia Góra w cieniu Hitlera

 

 

Nowa książka związana z Zamkiem Czocha i Zamkiem Książ

Najprawdopodobniej już za miesiąc pojawi się publikacja dotycząca tajnych siedzib Hitlera i skarbnic III Rzeszy.

Czytaj więcej...

Faszystowska mać! - Łukasz Kazek

Książka jest zbiorem wspomnień Wojciecha Szczeciniaka, byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Birkenau i jednego z pierwszych po zakończeniu wojny osadników polskich w gminie Walim, która nosiła wówczas nazwę Łokietek. 

Czytaj więcej...

Wałbrzyskie Powaby - Stanisław Michalik

Piękno Wałbrzycha i Ziemi Wałbrzyskiej w historycznej anegdocie oraz na archiwalnej i współczesnej fotografii to niezaprzeczalne atuty najnowszej książki Stanisława Michalika pt. „Wałbrzyskie powaby”.

Czytaj więcej...

Lepiej przemilczeć - pamiętniki księżnej Daisy von Pless

Księżna Daisy von Pless wydała trzy autobiograficzne książki. Dwie, z 1928 i 1931 r., powstały w oparciu o pamiętnik, który prowadziła, z przerwami, przez dwadzieścia pięć lat; trzecia, z 1936 r., była jej późniejszą relacją, na podstawie wspomnień i listów o ludziach i wydarzeniach, które uznała za na tyle znaczące, aby podzielić się nimi z szerszą publicznością.
O ile pierwszy tom, który ukazał się w Anglii pod tytułem „Daisy Princess of Pless by Herself“, a w Europie jako „Taniec na Wulkanie“ był wielką sensacją, drugi został spokojniej, ale lepiej przyjęty, ponieważ ingerencja edytora, majora Desmonda Chapman-Hustona, nie posunęła się w nim, jak poprzednio, do granic tuszowania lub „poprawiania“ faktów.
Księżna Daisy nie była wówczas jedyną zubożałą arystokratką, która chciała zarobić na swoich reminiscenjach. Rynek wydawniczy był wtedy nasycony rekolekcjami różnych ludzi, którzy dzieląc się wspomnieniami na temat własnej przeszłości mogli podreperować swoje podupadłe finanse. Wielką przewagą księżnej nad innymi była jej sława i niezwykle wysoka pozycja społeczna zarówno w Anglii, jak i w Niemczech oraz to, że zamiast interprecyjnego przepisywania faktów, zdecydowała się na bezpośrednie, aczkolwiek wybiórcze cytowanie z oryginalnego dziennika.

Czytaj więcej...

TROPEM TAJEMNIC RIESE

"Robiło się już ciemno. Niezbyt szybko, w dwóch kolumnach, pokonywaliśmy drogę. Nagle usłyszeliśmy strzały karabinów maszynowych. Zaraz potem na ulicy pojawili się nasi żołnierze, krzycząc: Wszyscy z powrotem, Rosjanie się przebili!" - wspomnienia Niemki z Gór Sowich opisujące wydarzenia z 8 maja 1945 roku.

"Cztery godziny przed przybyciem Aliantów dowódca obozu ustawił nas w szeregu i kazał się ukryć, jako że nadchodził ‘wróg’. Planował wysadzenie wszystkich więźniów z obozu. Gdy poinformowano nas o jego zamiarach, powiedzieliśmy mu, że jeżeli chce nas zabić, to będzie musiał nas rozstrzelać! Nie zamierzaliśmy wchodzić do tunelu, w którym chciał nas wysadzić" - wspomnienia Żyda węgierskiego, więźnia jednego z obozów w Górach Sowich.

Czytaj więcej...

TROPEM SKARBÓW III RZESZY

W 1942 roku, gdy II wojna światowa trwała w najlepsze, na leżącym z dala od bitewnych pól Dolnym Śląsku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę i ściśle tajna akcja. Jej zasadniczym celem było zabezpieczenie dzieł sztuki, przedmiotów, księgozbiorów i archiwaliów, będących w posiadaniu III Rzeszy. Kierownictwo nad akcją objął konserwator zabytków prowincji dolnośląskiej – profesor Günther Grundmann. Zgodnie z rozporządzeniem, skarby kultury miały być transportowane do przygotowanych wcześniej na Dolnym Śląsku tzw. „składnic”. Były to ściśle wyselekcjonowane miejsca, leżące z dala od głównych ośrodków przemysłowych i węzłów komunikacyjnych, czyli rejonów szczególnie narażonych na alianckie naloty.

Czytaj więcej...

TAJNY PROJEKT III RZESZY - FHQu "RIESE"

Książka ta jest plonem ponad 18 lat intensywnych prac badawczych prowadzonych zarówno w terenie, jak i w archiwach. Publikacja oparta została na bogatym materiale dokumentalnym, w dużej części nieznanym polskiemu Czytelnikowi, a pochodzącym z państwowych oraz prywatnych archiwów niemieckich.

Dzięki bezpośredniemu dostępowi do bohaterów drugowojennych wydarzeń oraz niemieckiej dokumentacji Dariusz Garba dokonał w badaniach zagadki „Riese” oczekiwanego od lat przełomu. Autor odkrywa przed Czytelnikiem fakty, które burzą znany i budowany przez wiele dekad „obraz” jednego z najtajniejszych projektów III Rzeszy. Choć w swojej pracy autor daleki jest od pogoni za sensacją, to przedstawione w książce materiały czynią ją sensacyjną!

Czytaj więcej...

TAJEMNICZE ZAMKI I PAŁACE - cz.1, 2 i 3

Mroczne zamczyska, bajeczne pałace i ukryte w gęstwinach dwory. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest ich tak wiele, że trudno byłoby wszystkie zliczyć. Czy coś je łączy? Zdecydowanie tak. Wszystkie są na swój sposób TAJEMNICZE! Kto raz pozna magię zgłębiania ich sekretów i niewyjaśnionych zagadek, kto wsłucha się w szeptem przekazywane legendy, ten już zawsze czuć będzie tęsknotę za czasem spędzonym wśród tajemniczych zamków i pałaców. Wtedy zaś nie pozostanie nic innego, jak rozpocząć drugi etap przygody - wędrówkę ich śladem...

Czytaj więcej...

TAJEMNICA RIESE

Jakie miało być przeznaczenie gigantycznych podziemnych kompleksów budowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców w Górach Sowich? Czy miała tam powstać Kwatera Główna Hitlera, ultranowoczesne zakłady produkcji zbrojeniowej, czy tajne laboratoria pracujące nad opracowaniem Wunderwaffe? Jak bardzo losy II wojny światowej zależały od realizacji supertajnego projektu „Riese”?

Drugie wydanie Tajemnicy „Riese” to książka nie tylko od podstaw zmieniona, zaktualizowana oraz uzupełniona archiwalnymi dokumentami i zeznaniami świadków. To przede wszystkim publikacja, z której wyłania się jeden istotny wniosek: wszystkie wcześniejsze próby wyjaśnienia tajemnicy podziemi w Górach Sowich zakończyły się niepowodzeniem, gdyż badacze przeoczyli najbardziej oczywiste ich rozwiązanie...

Czytaj więcej...

RIESE - HITLEROWSKIE PODZIEMIA ŚMIERCI

Tajemnica podziemnych tuneli, wykutych pod koniec II wojny światowej w zboczach Gór Sowich, od dziesięcioleci intryguje badaczy. Większość z nich w swoich poszukiwaniach skupiła się na pytaniu, jaką rolę miały spełniać sowiogórskie podziemia w wojskowych planach III Rzeszy? Inni - jak Autor tej książki - zdecydowali się odnaleźć ludzi, którzy byli naocznymi świadkami ich budowy…

Czytaj więcej...

RAPORT WILCZURA

Czy utajnione powojenne poszukiwania Bursztynowej Komnaty mogły mieć coś wspólnego z działalnością żołnierzy Armii Krajowej?

Co mogło łączyć zakonspirowane poszukiwania prowadzone w 1964 roku w poniemieckich podziemiach Gór Sowich z przesłuchaniem byłego członka AK w stalinowskiej katowni na Kielecczyźnie?

Jaki związek miało śledztwo w sprawie ukraińskiego esesmana Iwana „Groźnego” Demianiuka – byłego strażnika w obozach zagłady w Treblince i Sobiborze, z wywiadem, jaki w 1979 roku przeprowadzony został w Wiedniu z byłym członkiem SS i Wehrwolfu – Antonem Weberem?

Czytaj więcej...

PODZIEMNY ŚWIAT GÓR SOWICH

Książka poświęcona jednej z największych zagadek II Wojny Światowej - tajemnicy Gór Sowich. Pomimo wielu lat jakie upłynęły od zakończenia działań wojennych oraz zaangażowania wielu historyków, badaczy i eksploratorów, wciąż nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co budowano w Górach Sowich? Teorii jest wiele: kwaterę główną Adolfa Hitlera, zakłady zbrojeniowe, schrony dla wojska lub tajny ośrodek badawczy. Pytanie zaś tylko jedno - jakie przeznaczenie miały podziemne sztolnie u schyłku wojny i co w nich ukryto?

Czytaj więcej...

PODZIEMNE TRASY TURYSTYCZNE POLSKI - cz. 1, 2 i 3

Podziemia od zawsze pociągały swoją tajemniczością. Widząc wejście do nieznanej sztolni, jaskini, podziemnego obiektu strategicznego czy zespołu piwnic, niejeden poszukiwacz przygód i mocnych wrażeń zastanawiał się, co kryje się za wejściem, jakie sekrety pozna wkraczając do mrocznego „podziemnego świata”? Obecnie wiele podziemnych obiektów zlokalizowanych w Polsce jest już udostępnionych nie tylko śmiałkom i profesjonalnym eksploratorom, ale również zwykłym turystom. Mogą oni pod okiem przewodnika zobaczyć miejsca, które kiedyś były dla nich zupełnie niedostępne. Dzięki niniejszej, trzytomowej publikacji turyści będą też mogli poznać inny mroczny świat – spisywane przez lata losy owych obiektów… Książka ta stanowi bowiem pierwszy w Polsce opis historii podziemnych tras turystycznych dostępnych w naszym kraju. A że opis ten pełen jest różnych ciekawostek, absurdów, zapomnianych szczegółów oraz tajemnic, to i wyprawa po kartach tej książki będzie jedyną w swoim rodzaju przygodą oraz lekcją nieznanej historii.

Czytaj więcej...

PODZIEMNE TAJEMNICE GÓR SOWICH - CZ.1

Pod sam koniec II wojny światowej jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic III Rzeszy pozostaje na ziemiach, które mają należeć do Polski. W tym czasie, sekret jej istnienia zna tylko wąska grupa „wtajemniczonych” osób.

Mija kilka miesięcy.

Wieści o gigantycznych podziemnych tunelach, wykutych w zboczach Gór Sowich, zaczynają zataczać coraz szersze kręgi. Rośnie zainteresowanie rolą, jaką w planach Hitlera spełniać miało mroczne „podziemne miasto” oraz skarbami, jakie może wciąż skrywać. Pogłoski o zagadkowych lochach docierają do instytucji rządowych, dziennikarzy i wojska. Rozpoczyna się polowanie na... podziemne tajemnice Gór Sowich.

Czytaj więcej...

PODZIEMNE TAJEMNICE GÓR SOWICH - CZ.2

Od zakończenia II wojny światowej minęło już blisko 20 lat. Mimo to szereg związanych z nią spraw jest wciąż niewyjaśnionych. Jeden z sekretów spoczywa na Dolnym Śląsku, ukryty głęboko pod ziemią. Stanowi go gigantyczny system kilku podziemnych kompleksów w Górach Sowich, które w ścisłej tajemnicy były budowane przez III Rzeszę w ostatnich miesiącach wojny. Na temat jego przeznaczenia wciąż krążą zadziwiające hipotezy...

Jest wczesna wiosna 1964 roku.

W kierunku jednego z zagruzowanych wejść do podziemi zmierza grupa mężczyzn. Ekipa jest profesjonalnie wyposażona - wszyscy mają własne źródło światła, gumowe buty, ochronne hełmy na głowach i brezentowe ubrania. Wśród mężczyzn jest m.in. młody, wojskowy dziennikarz. Jeżeli ktoś z ekipy zna prawdziwy powód ekspedycji, to osobą tą jest właśnie on. W Górach Sowich rozpoczyna się bowiem wyjątkowo mroczna i pokrętna operacja specjalna...

Czytaj więcej...

PODZIEMNE TAJEMNICE GÓR SOWICH - CZ.3

Prowadzona w Górach Sowich ekspedycja badawcza dobiegła końca. Wbrew cichym planom GKBZHwP w ciągnących się kilometrami podziemiach nie odnaleziono poszukiwanego OBIEKTU.

Tymczasem w Polsce tylko kilka osób wie, że podobną akcję, do tej z Gór Sowich, kilkanaście dni temu przeprowadzono również na terenie Czechosłowacji. W dodatku z pełnym powodzeniem. Odnaleziony na dnie jednego z przygranicznych jezior i wydobyty z mułu OBIEKT poddano już wstępnej analizie w budynku czechosłowackiego MSW.

Jest 29 lipca 1964 roku.

Rozpoczęte kilka miesięcy temu na terenie Polski i Czechosłowacji dwie niezależne operacje specjalne wkraczają w decydującą fazę. Członkowie ODESSY i innych organizacji zrzeszających hitlerowskich zbrodniarzy wojennych wiedzą, że gra toczy się o najwyższą stawkę.

Czytaj więcej...

OSTATNI SEKRET WUNDERWAFFE - cz.1, 2 i 3

Czy podczas II wojny światowej niemieckim naukowcom faktycznie udało się opracować aparaty latające o kształcie dysków? Czy fala powojennych obserwacji UFO dowodzi jedynie, że prototypy te zostały przejęte przez wywiad wojskowy Stanów Zjednoczonych lub ZSRR, a następnie były w tajemnicy doskonalone? Czy historia fenomenu UFO sięga swoimi korzeniami tajnych poligonów III Rzeszy? Pytania te od przeszło pół wieku powracają na łamach różnych opracowań, wciąż nie znajdując jednoznacznej odpowiedzi. Niedawno, skumulowały się one w postaci hipotez, według których w nazistowskich Niemczech dokonano prawdziwego technologicznego przełomu, wykorzystując jako źródło napędu antygrawitację.

Czytaj więcej...

MERKERS - SKARBIEC III RZESZY

Jest kwiecień 1945 roku. Wojna w Europie wkracza w decydującą fazę. Armia Czerwona zbliża się do Berlina, a Amerykanie docierają do Turyngii. Tam w miejscowości Merkers odnajdują skarbiec III Rzeszy. Niemcy ukryli w nim setki ton złota, tysiące bezcennych dzieł sztuki, waluty i biżuterię zrabowaną więźniom obozów zagłady. Rozpoczyna się drobiazgowe śledztwo i poszukiwanie kolejnych nazistowskich skarbów. Wkrótce ujawnione zostaną mroczne tajemnice III Rzeszy...

Czytaj więcej...

Podkategorie

Joomla templates by a4joomla