Wałbrzych – Stary Zdrój (Aqua Antiqua)

Takie określenie, tego byłego uzdrowiska wymieniane jest już w XIV wiecznych dokumentach parafialnych. Później przemianowano tę nazwę na niemiecką: Altwasser. Pierwszy sezon uzdrowiskowy rozpoczęto w 1646 roku.

Wałbrzych – Stary Zdrój (Aqua Antiqua)

Właściwości lecznicze wód Starego Zdroju znane były już prawdopodobnie w pierwszych wiekach naszej ery; interesowali się nimi Praślężanie. Dziś chyba jedynymi symbolami dawnych tradycji jest Dworzec Miasto, którego wygląd przypomina pijalnię wód mineralnych oraz nazwy ulic: Uzdrowiskowa i Kuracyjna (mieścił się tam kompleks domów gościnnych). Poza tym trudno doszukiwać się innych śladów dawnej świetności. Dzisiejsza ulica Pocztowa stanowiła deptak, po którym przechadzali się kuracjusze z różnych zakątków Europy. Centrum towarzysko-rozrywkowe mieściło się w pobliżu „Lwiego Grodu” (Pocztowa 4). Kiedyś w Starym Zdroju pito żeby się leczyć, a do niedawna leczono się w Izbie Wytrzeźwień z powodu przepicia. Jak się okazuje ta dziwna zmiana funkcji ma podłoże historyczne. Okres hossy uzdrowiska przypadł bowiem na lata 1751 – 1851 czyli równa seta. Wiadomo, że od pierwszej sety do sztafety 4 razy 100 tylko kilka „płotków”, no a później meta w „kurorcie” z zimnym prysznicem. Pod numerem 13 mieściła się hala spacerowa tak charakterystyczna dla uzdrowisk. Vis a vis funkcjonowały nowe łazienki wybudowane w latach 30-tych XIX wieku. Dziś nie ma po nich śladu. Ponadto w 1858 specjalnie dla pensjonariuszy wzniesiono dom gościnny „Burgof”.

Wałbrzych – Stary Zdrój (Aqua Antiqua)

Właściciel uzdrowiska von Mutius troszczył się aby goście nie narzekali na nudę. W tym celu oczyszczono staw w pobliżu szybu Chwalibóg tak aby móc po nim pływać łodziami. Celem tych rejsów była malutka, urocza wysepka pośrodku zbiornika, na której to w letnie, romantyczne wieczory odbywały się pokazy fajerwerków. Liczne wycieczki kierowały się do pobliskiej Lisiej Sztolni. Popularne były wypady do Szczawna Zdroju przez Wzgórze Gedymina. Dla wygodnickich kursował autobus konny.

Wałbrzych – Stary Zdrój (Aqua Antiqua)

Mimo wysokich cen związanych z pobytem w zdroju, gości nie brakowało. Wśród nich byli m.in.: Hugo Kołłątaj, Benedykt Józef Łączyński, brat Marii Walewskiej (pochowany został na cmentarzu w Szczawienku), Michał Kleofas Ogiński znany kompozytor (jego autorstwa jest melodia do naszego hymnu narodowego), Izabela Czartoryska, książę Stanisław Poniatowski. Dla gości wyznania mojżeszowego przygotowane były dwie wyodrębnione garkuchnie, w których przyrządzano typowe koszerne posiłki.

Rozwój górnictwa to koniec dla kurortu Stary Zdrój. Teraz goście udają się do pobliskiego Szczawna.

Artykuł ukazał się drukiem w Tygodniku „Nowe Wiadomości Wałbrzyskie”.

Brak możliwości komentowania.